whatsapp

+86 15518824805

Sähköposti

sales@zanewmetal.com

Ferro Vanadium Hinta ja tarjousviite

Ferro Vanadium Hinta ja tarjousviite

Kuinka lukea ferrovanadiinitarjous: mitä hinta sisältää, FeV40 vs FeV50 vs FeV60 vs FeV80 laatuja, FOB vs CIF vs DDP ehdot, määräkatkoja ja kuinka vertailla toimittajien tarjouksia.
Lähetä kysely
Kuvaus
Tekniset parametrit

📋 Ferro Vanadiumin hinta- ja tarjousviite

Ostajan käytännöllinen opas ferrovanadiinin hinnoitteluun: laatutiedot, 计价方式, incoterms ja vaiheittainen tarkistuslista FeV-hintojen arvioimiseen ja vertailuun.

Lopputulos ostajille:Ferro vanadiini on lueteltu vanadiinipitoisuuden, toimitusperusteen ja luokan puhtauden mukaan. FeV50-tarjous ex-Shanghaista ei ole verrattavissa FeV80-tarjoukseen DDP Pittsburgh, ennen kuin normalisoit V-sisällön, logistiikan, päivystyksen ja testausprotokollat. Tämä opas näyttää kuinka.

 

🔹 Laadun tekniset tiedot: FeV40, FeV50, FeV60 ja FeV80

Ferro vanadiinilaadut määritellään ensisijaisestivanadiinipitoisuusja toissijaisesti epäpuhtauskattojen avulla (hiili, pii, fosfori, rikki, alumiini). Väärän arvosanan valinta voi pilatasulattaa kemiaatai nostaa kustannuksia tarpeettomasti.

Luokka V (%) C (max) Si (max) P (max) S (max) Al (max) Tyypillinen käyttö
FeV40-A 38.0–45.0 0.60 2.0 0.08 0.06 1.5 Rakennusraudoitus, edullinen HSLA
FeV40-B 38.0–45.0 0.80 3.0 0.15 0.10 2.0 Yleinen rakenneteräs
FeV50-A 48.0–55.0 0.40 2.0 0.06 0.04 1.5 Harjateräs (GB1499.2-2024), HSLA-levy
FeV50-B 48.0–55.0 0.60 2.5 0.10 0.05 2.0 Vakioseosteräs
FeV60-A 58.0–65.0 0.40 2.0 0.06 0.04 1.5 Autot, konepajateräs
FeV60-B 58.0–65.0 0.60 2.5 0.10 0.05 2.0 Työkaluteräs, valukappaleet
FeV80-A 78.0–82.0 0.15 1.5 0.05 0.04 1.5 Ilmailu- ja avaruusseokset, pikateräs
FeV80-B 78.0–82.0 0.30 1.5 0.08 0.06 2.0 Edistynyt työkaluteräs, Ti-lejeeringit

Lähde: GB/T 4139-2012 (Kiinan kansallinen standardi, muutettu ISO 5451:1980:sta). Tekniset tiedot voivat vaihdella valmistajan mukaan; Pyydä aina myllytestitodistus (MTC).

Kuinka arvosanan valinnan vaikutukset maksavat

Suurempi vanadiinipitoisuus ei ole pelkästään metallin arvon vuoksi, vaan siksipienemmät epäpuhtaudetvaativat parempaa raaka-ainetta ja tiukempaaprosessin ohjaus. FeV80-A, jonka hiilen enimmäispitoisuus on 0,15 % ja fosforipitoisuus 0,05 %, valmistetaan puhtaammasta V₂O5:stä ja myydään huomattavasti FeV50-B:hen verrattuna. Ostajille päätösmatriisi on yksinkertainen: käytä alinta arvosanaa, joka vastaa sinun tarpeitasiteräksen erittely. Ylimääräinen jätemarginaali; alimäärittelyn riskien hylkääminen.

IMG20240307105923

 

🔹 Hinnoittelumenetelmät ja yksikkökäytännöt

Ferro vanadiinia noteerataan useilla eri tavoilla riippuen alueesta ja sopimustyypistä. Ymmärtäminenyksikkösopimuson välttämätöntä ennen tarjousten vertailua.

1

Hinta metristä metallitonnia (USD/MT tai RMB/t)

Yleisin valmiin ferrovanadiinin muoto. Esimerkki: FeV50 ex-Shanghai 82 000 RMB/tonni (heinäkuu 2026). Tämä on fyysisen metalliseoksen all-in hinta, ja useimmat spot-kauppiaat lainaavat sitä.

2

Hinta per kg sisältämää vanadiinia (USD/kg V)

Käytetään korkealaatuisiin metalliseoksiin ja V2O5-raaka-aineisiin. Mahdollistaa suoran vertailun eri arvosanojen välillä. Esimerkki: V2O5 4,86 ​​US$/lb (syyskuu 2025 aallonpohja) tarkoittaa noin 10,71 US$/kg V. FeV50 13 131 US$/MT tarkoittaa noin 26,26 US$/kg sisältämää vanadiinia.

3

Kaavahinnoittelu (V₂O₅-viite + tulosmarginaali)

Pitkäaikaisissa sopimuksissa ferrovanadiinin hinta usein liitetään julkaistuun V₂O5-vertailuarvoon (esim. CRU, Asian Metal tai Fastmarkets) plus kiinteään muuntomarginaaliin. Tämä vähentää spot-volatiliteettia sekä ostajan että myyjän kannalta. Muunnosmarginaali kattaa tyypillisesti sulatusenergian, alumiinin pelkistimen, työn ja voiton.

4

Kiinteä hinta määräalennuksella

Suurille tilauksille (esim. 100+ MT) toimittajat voivat tarjota porrastettua hinnoittelua: täysi rekkakuorma (noin . 20–25 MT) listahintaan, usean kuorma-auton tilaukset 2–5 %:n alennuksella ja vuosisopimukset suuremmilla volyymisitoumuksiin sidotuilla alennuksilla.

Provinkki:Selvitä aina, sisältääkö ilmoitettu hinta pakkauksen (yleensä 250 kg teräsrummut), näytteenoton ja kolmannen osapuolen tarkastuksen (esim. SGS tai CCIC). Nämä voivat lisätä 30–80 USD/MT laskeutumiseen.

 

🔹 Incoterms: FOB, CIF, DDP ja mitä ne tarkoittavat FeV-ostajille

Ferrovanadiini on tiheä, arvokas lasti. Valintaincotermsiirtää riskiä, ​​kustannuksia ja hallintaa ostajan ja myyjän välillä mielekkäällä tavalla.

Incoterm Riskinsiirtopiste Kuka maksaa rahdin Kuka maksaa tullin Paras
FOB(esim. FOB Shanghai) Kun tavarat kulkevat laivan kiskon kautta Ostaja Ostaja Ostajat, joilla on rahtisuhteita; kustannusten läpinäkyvyys
CFR(esim. CFR Rotterdam) Kun tavarat kulkevat laivan kiskon kautta Myyjä Ostaja Ostajat, jotka haluavat myyjän johtaman merirahdin
CIF(esim. CIF Baltimore) Kun tavarat kulkevat laivan kiskon kautta Myyjä (+ vakuutus) Ostaja Ostajat etsivät rahtia + merivakuutuspakettia
DDP(esim. DDP Pittsburgh) Ostajan nimeämä kohde Myyjä Myyjä Ostajat, jotka haluavat avaimet käteen -toimituksen; korkein mukavuus
EXW(esim. EXW Panzhihua) Myyjän tilat Ostaja Ostaja Suuret ostajat, joilla on oma logistiikka; alin lainaus

Käytännön Incoterm-opastus

FOBon Kiinan viennin standardi. Se antaa ostajalle hallinnan merenkulusta ja mahdollisuuden nimetä haluamansa aluksen tai yhdistää lastin. Huono puoli: ostaja kantaa kaiken rahti-, vakuutus- ja purkuriskin lähtösatamasta.

CIFon suosittu pienten ostajien keskuudessa, joilla ei ole rahtipisteitä. Myyjä järjestää merikuljetukset ja merivakuutukset, mutta ostaja tekee silti tulliselvityksen ja maksaa tuontitullin. Yhdysvaltoihin saapuvan ferrovanadiinin osalta CIF voi yksinkertaistaa hankintaa, mutta varmistaa, että myyjän vakuutus kattaa koko rahdin arvon, koska FeV on varkaille houkutteleva hyödyke.

DDPon ostajien kannalta kätevin, mutta sen hinta on korkein, koska myyjän on arvioitava ja maksettava etukäteen tulli-, sisämaanrahti- ja selvitysmaksut. DDP-tarjoukset kiinalaisilta toimittajilta USA:n sisämaan pisteisiin voivat sisältää 15–25 %:n ylityksen FOB:iin verrattuna, mikä kuvastaa tullien ja kuljetuskustannusten epävarmuutta.

 

🔹 Ostajan tarkistuslista: Kuinka vertailla FeV-tarjouksia

Kun saat kaksi tai useampia ferro vanadiinitarjouksia, käy läpi tämä tarkistuslista ennen allekirjoittamista.

✓

Normalisoi vanadiinipitoisuuden suhteen

FeV60-hinta 18 000 USD/MT ja FeV50-hinta 15 000 USD/MT eivät ole sitä, miltä ne näyttävät. Jaa V-%:lla: FeV60 antaa US$300/kg V; FeV50 antaa US$300/kg V. Tässä tapauksessa ne ovat vastaavia. Jos yksi poikkeaa enemmän kuin 5%, kaivaa syvemmälle.

✓

Tarkista arvosanaluokitus (A vs B)

FeV50-A:lla ja FeV50-B:llä on sama vanadiinivalikoima, mutta hyvin erilaiset epäpuhtaudet. "B"-luokka 3 %:n alennuksella voi olla käyttökelvoton, jos sulatemäärittelysi rajoittaa hiiltä 0,50 % tai fosforia 0,08 %.

✓

Vahvista hiukkaskoko ja pakkaus

Vakiopalakoko on 10-50 mm. Jauhe- tai mittatilauksesta (esim. 5–15 mm) voidaan periä lisämaksu. Pakkaus on tyypillisesti 250 kg terästynnyreitä; pussi- tai irtotavaravaihtoehdot voivat olla halvempia, mutta vaarana on hapettumis- tai kontaminaatio.

✓

Pyydä Mill Test Certificate (MTC) -näyte

Hyvämaineiset toimittajat tarjoavat MTC:t, jotka näyttävät todelliset V-, C-, Si-, P-, S- ja Al-arvot lämmöstä. Vertaa yllä olevaa arvosanataulukkoa. Jos MTC puuttuu tai sen arvot ovat lähellä luokkarajoja, pyydä toimitusta edeltävää tarkastusta.

✓

Kartoita maan kokonaiskustannukset

Rakenna jokaiselle tarjoukselle laskeutumiskustannusmalli: seoshinta + merirahti + vakuutus + tuontitulli + satamakäsittely + sisämaakuljetus + tarkastus. Matala FOB-tarjous kalliilla rahteilla voi hävitä korkeammalle CIF-tarjoukselle.

✓

Tarkista toimitusvarmuuden seurantatietue

Ferro vanadiinin tarjonta on keskittynyt kouralliseen alueeseen. Pyydä referenssejä, tarkista lastausportin suorituskyky ja vahvista toimittajan vientilisenssin tila. Sichuanin ympäristötarkastuksissa tai energiavalvonnassa tapahtuneet viivästykset ovat häirinneet Q2–Q3 toimituksia viime vuosina.

✓

Selvitä maksuehdot

Uusien suhteiden vakioehdot: 30 % TT-ennakko, 70 % B/L-kopiota vastaan. Vakiintuneille ostajille L/C at sight tai 60 päivän avoin tili voi olla neuvoteltavissa. VRFB:hen liittyvä kysyntä on kiristänyt toimittajien luottovalmiutta - odota tiukempia ehtoja vuonna 2026.

 

🔹 Viitehinnan tilannekuva (kesäkuu 2026)

Alue / perusta FeV50-piste (USD/MT) FeV80 Spot (USD/MT est.) Huomautuksia
Kiina ex-Shanghai 12,550 ~28,000–32,000 Kotimaan kaupankäynnin hinta; ALV ei sisällä vientiä
USA:n entinen varasto Pittsburgh 43,250 ~75,000–85,000 Premium markkinat; polkumyyntitulleille altistuminen
Alankomaat entinen Rotterdam 27,585 ~50,000–55,000 eurooppalainen vertailuindeksi; energiatariffien vaikutus
Intian kotimainen 14,613 ~30,000–35,000 Tuonnista riippuvainen; epävakaa valuuttavaikutus

Lähteet: ChemAnalyst (kesäkuu 2026), PriceWatch Q2 2026 -arvostelu, SpecForge/INN H1 2026 -analyysi. FeV80-arviot on johdettu V-sisällön kerrannaisista ja alueellisista palkkioeroista.

 

❓ Usein kysytyt kysymykset

Mitä eroa on FeV50-A:lla ja FeV50-B:llä?

Molemmat lajikkeet sisältävät 48–55 % vanadiinia, mutta FeV50-A:lla on tiukemmat epäpuhtausrajat: hiili Alle tai yhtä suuri kuin 0,40 % (vs 0,60 %), fosfori Vähintään 0,06 % (vs 0,10 %) ja rikki Alle tai yhtä suuri kuin 0,04 % (v.0 %). FeV50-A:ta suositellaan korkealaatuisille raudoitus- ja HSLA-teräksille, joissa hitsattavuus ja sitkeys ovat kriittisiä. FeV50-B on hyväksyttävä yleisiin rakenteellisiin sovelluksiin, joissa tekniset tiedot ovat vähemmän tiukat.

 

Miksi FeV80 maksaa niin paljon enemmän kuin FeV50?

FeV80 sisältää 78–82 % vanadiinia, kun taas FeV50:ssä 48–55 %, joten metallin sisäinen arvo on korkeampi. Lisäksi FeV80 vaatii korkeamman puhtauden V2O5-syöttöraaka-aineen ja tiukemman prosessin hallinnan saavuttaakseen hiilipitoisuuden alle tai yhtä kuin 0,15 % ja fosforipitoisuuden saavuttamiseksi enintään 0,05 %. FeV80:n markkinat ovat myös pienemmät ja erikoistuneemmat (ilmailu, työkaluteräs), mikä vähentää mittakaavaetuja.

 

Pitäisikö minun ostaa FOB vai CIF?

Valitse FOB, jos sinulla on rahtisuhteita, haluat kustannusten läpinäkyvyyttä tai aiot yhdistää useita rahtia. Valitse CIF, jos haluat, että myyjä hoitaa merirahti- ja merivakuutuksia. Ferro vanadiinin osalta CIF on yleinen ostajille, joilla ei ole erityisiä rahtipisteitä; FOB on vakiona kauppiaille ja suurille tehtaille, joilla on toimitussopimukset.

 

Kuinka voin vahvistaa ferrovanadiinin toimittajan laatuvaatimukset?

Pyydä myllytestitodistus (MTC) äskettäisestä helteestä, tarkista arvot GB/T 4139-2012:n tai ISO 5451:1980:n mukaan ja harkitse kolmannen osapuolen tarkastusta (SGS, CCIC tai Bureau Veritas) ennen toimitusta. Ensitilauksissa omaan laboratorioon lähetettävä näyte ennen toimitusta on turvallisin tapa.

 

Mitkä maksuehdot ovat normaaleja ferrovanadiinille?

Uusille ostajille 30 % TT-ennakko plus 70 % B/L-kopiosta on vakiona. Vakiintuneet parisuhteet voivat neuvotella L/C-hinnasta tai 60 päivän avoimesta tilistä. Vuosien 2025–2026 toimitusten tiukentumisesta lähtien jotkut kiinalaiset toimittajat ovat siirtyneet kohti tiukempia ehtoja tai lyhyempiä luottoaikoja - erityisesti pienten tilausten osalta.

 

Kuinka kauan toimitus yleensä kestää?

Ex-China FOB-toimitusaikataulut: 2–4 viikkoa spot-tilauksille (riippuen satamajonosta), 4–6 viikkoa sopimustilauksille, joissa on mukautetut tiedot. CIF Eurooppaan lisää 25–35 päivää meriaikaa; CIF USA:n itärannikolle lisää 30–40 päivää. DDP:n sisämaatoimitus voi venyä 8–12 viikkoon tullauksesta ja sisämaakuljetuksesta riippuen.

📩 Pyydä tarjous Ferro Vanadiumista

Kerro meille arvosanasi (FeV40/50/60/80), määrä, kohde ja haluamasi incoterm. Palautamme kiinteän tarjouksen MTC-näytteen, toimitusaikataulun ja maksuehtoineen 24 tunnin kuluessa. Vuosisopimuksille tarjoamme myös kaavahinnoittelun, joka on sidottu julkaistuihin V₂O5-vertailuarvoihin.Ota meihin yhteyttä nytlukita tarjontasi.

Suositut Tagit: ferro vanadiinin hinta ja tarjousviite, Kiina ferro vanadiinin hinta ja tarjousviite valmistajat, toimittajat